Przeziębienie w ciąży

Przeziębienie w przypadku kobiety w ciąży bywa trudne do leczenia, bo nie wszystkie preparaty dostępne w aptekach są bezpieczne dla rozwijającego się płodu. Przyszła mama musi więc wybrać te, które może zażywać. Może też wspomóc się naturalnymi metodami, aby pokonać  chorobę.

Ciąża a przeziębienie – co robić?

Kobiety ciężarne są szczególnie narażone na infekcje, ponieważ ich naturalna odporność jest obniżona. Leczenie przeziębienia w ciąży bywa trudniejsze, ale każde zakażenie należy jak najszybciej wyleczyć, ponieważ przedłużająca się choroba osłabia organizm przyszłej matki, powodując szkodliwy dla niej i dziecka stres. Istnieje również ryzyko powikłań w postaci stanu zapalnego dolnych dróg oddechowych, a niektóre szczepy bakterii są szczególnie groźnie w przypadku kobiet w ciąży. Do takich należą na przykład paciorkowce, czyli streptokoki. To rodzaj bakterii Gram dodatnich, które wyróżniają się dużą inwazyjnością – szybko się rozmnażają i wytwarzają substancje, które ułatwiają przenikanie zakażenia w głąb skóry i łożyska.

Niestety, podczas infekcji w ciąży nie wolno stosować większości leków. Najniebezpieczniejsze dla rozwijającego się płodu jest przyjmowanie bez kontroli lekarstw między trzecim a ósmym tygodniem ciąży. Może to doprowadzić nawet do poronienia lub spowodować wady anatomiczne dziecka. W drugim i trzecim trymestrze płód jest już bardziej rozwinięty i odporny na działanie substancji czynnych zawartych w różnych środkach leczniczych, ale również wtedy zalecane jest zachowanie dużej ostrożności, ponieważ substancje czynne w nich zawarte mogą powodować zaburzenia w funkcjonowaniu wykształconych już narządów.

Stosowanie ziół w ciąży też lepiej jest omówić z lekarzem. Nie powinno się zażywać na przykład preparatów z dziurawcem i nagietkiem, ponieważ po ich przyjęciu zdarzają się przebarwienia skóry. Ma to związek z podwyższonym w okresie ciąży poziomem hormonów zwanych estrogenami. Nawet rumianek, kwiat lipy czy liście maliny mogą wywołać niepożądane reakcje – rumianek powoduje niekiedy uczulenie, a lipa i malina przekrwienie skóry matki i w konsekwencji odpływ części krwi z łożyska (źródło: www.poradnikzdrowie.pl).

Leki na przeziębienie w ciąży

Najlepiej, aby przyszła mama nie zażywała żadnych preparatów bez porozumienia się z lekarzem. Przede wszystkim nie może brać na własną rękę antybiotyków, nawet takich, które już kiedyś stosowała z dobrym efektem i bez skutków ubocznych. Fakt, że coś było dobre dla niej, nie oznacza, iż będzie odpowiednie dla jej dziecka. Niekiedy jest wręcz przeciwnie i dany preparat może poważnie płodowi zaszkodzić. Jeśli lekarz uzna, że podanie antybiotyku jest konieczne, zaproponuje taki, który będzie miał jak najmniej skutków ubocznych dla maleńkiego organizmu. Zwykle w takiej sytuacji zaleca się antybiotyki z grupy penicylin (ampicylinę, augmentin), a unika tetracyklin i sulfonamidów (biseptolu, bactrimu).

Środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe w ciąży bez konsultacji z lekarzem także nie są wskazane, nawet jeśli są one dostępne bez recepty. Preparaty zawierające ibuprofen, naproksen, kwas acetylosalicylowy czy metamizol mogą stać się przyczyną poronienia. Za bezpieczne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe większość lekarzy uważa te, które zawierają paracetamol. Należy jednak przyjmować je bardzo ostrożnie, bo dłuższe ich stosowanie w zbyt dużych dawkach może powodować wady rozwojowe u dziecka.

W czasie badań, przeprowadzonych przez naukowców z Norwegii i Kanady, okazało się, że codzienne zażywanie paracetamolu w ciąży przez ponad trzy tygodnie powoduje u dziecka rozmaite wady rozwojowe, w tym ADHD. Składnik aktywny wpływa bowiem na funkcjonowanie układu hormonalnego matki, co z kolei wywołuje zaburzenia w rozwoju mózgu płodu. Dzieci matek, które w ciąży przyjmowały duże dawki paracetamolu, częściej chorują też na astmę. Im większa jest dawka leku i częściej jest on podawany, tym większe staje się ryzyko wad wrodzonych u dziecka. Dlatego w razie nagłej potrzeby należy zastosować najmniejszą skuteczną dawkę (źródło: badaniaprenatalne.pl).

Wielu lekarzy uważa, że bezpieczne leki w ciąży to te homeopatyczne, ale ponieważ nie testowano ich na ciężarnych, zaleca się dużą ostrożność w ich przyjmowaniu. Najbezpieczniejsze będą więc domowe sposoby radzenia sobie z przeziębieniem. Od nich kobieta powinna zacząć kurację, a leki zażywać tylko wówczas, gdy inne metody nie skutkują, a infekcja się przedłuża (źródło: www.poradnikzdrowie.pl).

Co na katar w ciąży?

Jednym z pierwszych objawów przeziębienia jest katar, początkowo wodnisty i przezroczysty, a następnie gęsty, zielonkawo-żółty. W radzeniu sobie z jego uciążliwymi objawami pomocne są inhalacje z gorącej wody z dodatkiem soli kuchennej lub naparu z ziół – mięty, szałwii i lawendy. Pomagają one udrożnić nos i ułatwiają oczyszczenie go. Najprostszym domowym sposobem na inhalacje jest wlanie wody lub naparu do miski, nakrycie głowy ręcznikiem, nachylenie się nad miską i oddychanie miarowo przez około dziesięć minut – wdychanie powietrza nosem, a wydychanie go ustami. W ten sposób preparat zostaje szybko wchłonięty przez błony śluzowe nosa i gardła.

Inhalacja jest terapią mało inwazyjną i omija układ pokarmowy. To duża zaleta w przypadku kobiety w ciąży, bo substancje lecznicze zaczynają działać w jej organizmie szybciej, ich ilość może być mniejsza w porównaniu ze standardowymi dawkami dla osób dorosłych, a dodatkowo środki aplikowane w ten sposób mają mniej skutków ubocznych. Tego typu rozwiązanie doskonale sprawdza się w infekcjach górnych dróg oddechowych, bo działa bezpośrednio na organy najbardziej obciążone chorobą: gardło, nos, zatoki.

Może ono być również stosowane profilaktycznie, ponieważ powoduje nawilżenie błony śluzowej nosa i gardła. Wilgotne błony śluzowe są skuteczną barierą dla chorobotwórczych drobnoustrojów. Efekt podobny do inhalacji daje wkraplanie do nosa soli fizjologicznej, która rozrzedza wydzielinę, co ułatwia jej usunięcie i udrożnienie dróg oddechowych. Często należy też wydmuchiwać nos, by nie dopuścić do podrażnienia gardła spływającą do niego wydzieliną, zaleganiu jej w zatokach i dostawaniu się jej do oskrzeli. Okolice nosa można smarować maścią majerankową albo wazeliną, aby zmniejszyć podrażnienie skóry (źródło: badaniaprenatalne.pl).

Co pomoże na kaszel w ciąży?

Kaszel u kobiety w ciąży jest niebezpieczny, ponieważ może wywołać skurcze macicy i doprowadzić do przedwczesnego porodu. Dlatego, gdy odruch kaszlowy jest bardzo intensywny, lepiej nie czekać z wizytą u lekarza. Przy mniej dokuczliwych dolegliwościach sprawdzą się domowe sposoby. Na początku choroby kaszel najczęściej jest suchy, później przeradza się w mokry, połączony z odkrztuszaniem wydzieliny. Ten pierwszy złagodzi picie wywaru z siemienia lnianego. Łyżeczkę siemienia należy zalać szklanką wody i gotować przez dziesięć minut. Dla poprawy smaku niektórzy dodają do płynu łyżeczkę miodu. Tak przygotowany wywar dobrze jest pić dwa razy dziennie.

Ulgę przynosi również spożywanie koktajlu z soku z cytryny ze szklanką oliwy z oliwek. Taką miksturę należy pić po jednej łyżeczce trzy razy dziennie. Wysuszoną śluzówkę gardła dobrze nawilża imbir. Kawałek imbiru długości palca kroimy na kawałki, zalewamy dwiema szklankami wody i gotujemy przez dwadzieścia minut. Przecedzony wywar pijemy rano i wieczorem, po szklance. Można go posłodzić miodem. Podobne działanie ma napar z prawoślazu i lukrecji. To pierwsze z ziół nawilża, a drugie działa przeciwzapalnie i ułatwia odkrztuszanie.

Na mokry kaszel w ciąży skuteczny jest syrop z czosnku, który dzięki działającej przeciwbakteryjnie allicynie jest często określany jako naturalny antybiotyk. Poniżej sposób jego przygotowania: 

  • Kilka zmiażdżonych ząbków czosnku mieszamy z sokiem z dwóch cytryn i zalewamy przegotowaną, chłodną wodą.
  • Miksturę odstawiamy na kilka dni w ciemnym słoiku.
  • Następnie należy ją przecedzić i pić trzy razy dziennie po łyżeczce. Czosnek można zastąpić cebulą.
  • Trzy drobno pokrojone cebule mieszamy z połową szklanki miodu i odstawiamy na trzy godziny.
  • Następnie dodajemy pięć łyżek chłodnej wody i odstawiamy zawartość szklanki na kolejne trzy godziny.
  • Po upływie tego czasu cedzimy ją i pijemy w proporcjach takich samych jak syrop z czosnku – trzy razy dziennie po jednej łyżeczce (źródło: conakaszel.pl).

Sposoby na bolące gardło w ciąży

Kolejnym objawem przeziębienia jest ból gardła, często bardzo uciążliwy. Aby go złagodzić, przyszła mama może ssać tabletki, które nie zawierają środków znieczulających, alkoholu i kwasu acetylosalicylowego. Badania naukowe wykazują związek między zażywaniem tego ostatniego przez przyszłe matki a występowaniem rozszczepu podniebienia, wad serca i mniejszej masy urodzeniowej u noworodków. Kwas acetylosalicylowy zwiększa też ryzyko powikłań okołoporodowych, gdyż zaburza syntezę pochodnych kwasu arachidonowego, co w konsekwencji może doprowadzić do zatoru płucnego u rodzącej.

Najlepiej, aby przyszła mama sięgnęła po preparaty z naturalnych składników, na przykład tabletki ziołowe z miętą, która ma działanie znieczulające i łagodzące czy też po sprawdzone produkty w aerozolu, które można stosować w czasie ciąży. Te ostatnie rozpylane są bezpośrednio na bolące miejsce i są stosowane w celu nawilżania błony śluzowej jamy ustnej i gardła.

Jednak nie wszystkie preparaty roślinne są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Ciężarne powinny na przykład zrezygnować z często zalecanych przy przeziębieniu tabletek do ssania z tymiankiem i podbiałem. Mogą one wywołać zaburzenia krążenia krwi. Ból gardła skutecznie łagodzą płukanki. Kilka razy dziennie należy płukać gardło wodą z solą lub sodą oczyszczoną. Obolałemu gardłu pomogą też okłady z kapusty, zawierającej związki siarki i sól potasową, które przynoszą ulgę w stanach zapalnych. Liście kapusty należy sparzyć gorącą wodą, rozbić tłuczkiem do mięsa, przyłożyć do szyi i owinąć je szalikiem, po czym zostawić okład na około dwadzieścia minut (źródło: bazalekow.mp.pl).

Jeżeli u kobiety w ciąży objawy infekcji przeziębieniowej utrzymują się dłużej niż kilka dni lub nasilają, musi ona natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Przeczytaj też:

Jak uniknąć przeziębienia?

Z początkiem jesieni wzrasta liczba zakażeń górnych dróg oddechowych. Infekcje wirusowe dotykają zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jak się przed nimi ustrzec? W jaki sposób zwiększyć odporność organizmu na zarażenie?

Przejdź do artykułu
Leczenie przeziębienia

Mimo że Polska na tle innych krajów Europy wyróżnia się największym odsetkiem zwolnień lekarskich, to jednak Polacy chodzą przeziębieni do pracy. A trzeba pamiętać, że przeziębienia nie wolno lekceważyć, aby nie narazić się na ryzyko wystąpienia powikłań.

Przejdź do artykułu
Przeziębienie u dziecka

Jesienią i wczesną wiosną liczba przeziębień gwałtownie rośnie. Szczególnie podatne na zachorowania są dzieci. Duże skupiska ludzkie w żłobkach, przedszkolach i szkołach przyczyniają się do szybkiego rozprzestrzeniania się infekcji wirusowych. Bardzo ważne jest prawidłowe ich leczenie.

Przejdź do artykułu