Przeziębienie w ciąży

Przeziębienie w przypadku kobiety w ciąży bywa trudne do leczenia, bo nie wszystkie preparaty dostępne w aptekach są bezpieczne dla rozwijającego się płodu. Przyszła mama musi więc wybrać te, które może zażywać. Może też wspomóc się naturalnymi metodami, aby pokonać  chorobę.

Ciąża a przeziębienie – co robić?

Kobiety ciężarne są szczególnie narażone na infekcje, ponieważ ich naturalna odporność jest obniżona. Leczenie przeziębienia w ciąży bywa trudniejsze, ale każde zakażenie należy jak najszybciej wyleczyć, ponieważ przedłużająca się choroba osłabia organizm przyszłej matki, powodując szkodliwy dla niej i dziecka stres. Istnieje również ryzyko powikłań w postaci stanu zapalnego dolnych dróg oddechowych, a niektóre szczepy bakterii są szczególnie groźnie w przypadku kobiet w ciąży. Do takich należą na przykład paciorkowce, czyli streptokoki. To rodzaj bakterii Gram dodatnich, które wyróżniają się dużą inwazyjnością – szybko się rozmnażają i wytwarzają substancje, które ułatwiają przenikanie zakażenia w głąb skóry i łożyska.

Niestety, podczas infekcji w ciąży nie wolno stosować większości leków. Najniebezpieczniejsze dla rozwijającego się płodu jest przyjmowanie bez kontroli lekarstw między trzecim a ósmym tygodniem ciąży. Może to doprowadzić nawet do poronienia lub spowodować wady anatomiczne dziecka. W drugim i trzecim trymestrze płód jest już bardziej rozwinięty i odporny na działanie substancji czynnych zawartych w różnych środkach leczniczych, ale również wtedy zalecane jest zachowanie dużej ostrożności, ponieważ substancje czynne w nich zawarte mogą powodować zaburzenia w funkcjonowaniu wykształconych już narządów.

Stosowanie ziół w ciąży też lepiej jest omówić z lekarzem. Nie powinno się zażywać na przykład preparatów z dziurawcem i nagietkiem, ponieważ po ich przyjęciu zdarzają się przebarwienia skóry. Ma to związek z podwyższonym w okresie ciąży poziomem hormonów zwanych estrogenami. Nawet rumianek, kwiat lipy czy liście maliny mogą wywołać niepożądane reakcje – rumianek powoduje niekiedy uczulenie, a lipa i malina przekrwienie skóry matki i w konsekwencji odpływ części krwi z łożyska (źródło: www.poradnikzdrowie.pl).

Leki na przeziębienie w ciąży

Najlepiej, aby przyszła mama nie zażywała żadnych preparatów bez porozumienia się z lekarzem. Przede wszystkim nie może brać na własną rękę antybiotyków, nawet takich, które już kiedyś stosowała z dobrym efektem i bez skutków ubocznych. Fakt, że coś było dobre dla niej, nie oznacza, iż będzie odpowiednie dla jej dziecka. Niekiedy jest wręcz przeciwnie i dany preparat może poważnie płodowi zaszkodzić. Jeśli lekarz uzna, że podanie antybiotyku jest konieczne, zaproponuje taki, który będzie miał jak najmniej skutków ubocznych dla maleńkiego organizmu. Zwykle w takiej sytuacji zaleca się antybiotyki z grupy penicylin (ampicylinę, augmentin), a unika tetracyklin i sulfonamidów (biseptolu, bactrimu).

Środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe w ciąży bez konsultacji z lekarzem także nie są wskazane, nawet jeśli są one dostępne bez recepty. Preparaty zawierające ibuprofen, naproksen, kwas acetylosalicylowy czy metamizol mogą stać się przyczyną poronienia. Za bezpieczne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe większość lekarzy uważa te, które zawierają paracetamol. Należy jednak przyjmować je bardzo ostrożnie, bo dłuższe ich stosowanie w zbyt dużych dawkach może powodować wady rozwojowe u dziecka.

W czasie badań, przeprowadzonych przez naukowców z Norwegii i Kanady, okazało się, że codzienne zażywanie paracetamolu w ciąży przez ponad trzy tygodnie powoduje u dziecka rozmaite wady rozwojowe, w tym ADHD. Składnik aktywny wpływa bowiem na funkcjonowanie układu hormonalnego matki, co z kolei wywołuje zaburzenia w rozwoju mózgu płodu. Dzieci matek, które w ciąży przyjmowały duże dawki paracetamolu, częściej chorują też na astmę. Im większa jest dawka leku i częściej jest on podawany, tym większe staje się ryzyko wad wrodzonych u dziecka. Dlatego w razie nagłej potrzeby należy zastosować najmniejszą skuteczną dawkę (źródło: badaniaprenatalne.pl).

Wielu lekarzy uważa, że bezpieczne leki w ciąży to te homeopatyczne, ale ponieważ nie testowano ich na ciężarnych, zaleca się dużą ostrożność w ich przyjmowaniu. Najbezpieczniejsze będą więc domowe sposoby radzenia sobie z przeziębieniem. Od nich kobieta powinna zacząć kurację, a leki zażywać tylko wówczas, gdy inne metody nie skutkują, a infekcja się przedłuża (źródło: www.poradnikzdrowie.pl).

Co na katar w ciąży?

Jednym z pierwszych objawów przeziębienia jest katar, początkowo wodnisty i przezroczysty, a następnie gęsty, zielonkawo-żółty. W radzeniu sobie z jego uciążliwymi objawami pomocne są inhalacje z gorącej wody z dodatkiem soli kuchennej lub naparu z ziół – mięty, szałwii i lawendy. Pomagają one udrożnić nos i ułatwiają oczyszczenie go. Najprostszym domowym sposobem na inhalacje jest wlanie wody lub naparu do miski, nakrycie głowy ręcznikiem, nachylenie się nad miską i oddychanie miarowo przez około dziesięć minut – wdychanie powietrza nosem, a wydychanie go ustami. W ten sposób preparat zostaje szybko wchłonięty przez błony śluzowe nosa i gardła.

Inhalacja jest terapią mało inwazyjną i omija układ pokarmowy. To duża zaleta w przypadku kobiety w ciąży, bo substancje lecznicze zaczynają działać w jej organizmie szybciej, ich ilość może być mniejsza w porównaniu ze standardowymi dawkami dla osób dorosłych, a dodatkowo środki aplikowane w ten sposób mają mniej skutków ubocznych. Tego typu rozwiązanie doskonale sprawdza się w infekcjach górnych dróg oddechowych, bo działa bezpośrednio na organy najbardziej obciążone chorobą: gardło, nos, zatoki.

Może ono być również stosowane profilaktycznie, ponieważ powoduje nawilżenie błony śluzowej nosa i gardła. Wilgotne błony śluzowe są skuteczną barierą dla chorobotwórczych drobnoustrojów. Efekt podobny do inhalacji daje wkraplanie do nosa soli fizjologicznej, która rozrzedza wydzielinę, co ułatwia jej usunięcie i udrożnienie dróg oddechowych. Często należy też wydmuchiwać nos, by nie dopuścić do podrażnienia gardła spływającą do niego wydzieliną, zaleganiu jej w zatokach i dostawaniu się jej do oskrzeli. Okolice nosa można smarować maścią majerankową albo wazeliną, aby zmniejszyć podrażnienie skóry (źródło: badaniaprenatalne.pl).

Co pomoże na kaszel w ciąży?

Kaszel u kobiety w ciąży jest niebezpieczny, ponieważ może wywołać skurcze macicy i doprowadzić do przedwczesnego porodu. Dlatego, gdy odruch kaszlowy jest bardzo intensywny, lepiej nie czekać z wizytą u lekarza. Przy mniej dokuczliwych dolegliwościach sprawdzą się domowe sposoby. Na początku choroby kaszel najczęściej jest suchy, później przeradza się w mokry, połączony z odkrztuszaniem wydzieliny. Ten pierwszy złagodzi picie wywaru z siemienia lnianego. Łyżeczkę siemienia należy zalać szklanką wody i gotować przez dziesięć minut. Dla poprawy smaku niektórzy dodają do płynu łyżeczkę miodu. Tak przygotowany wywar dobrze jest pić dwa razy dziennie.

Ulgę przynosi również spożywanie koktajlu z soku z cytryny ze szklanką oliwy z oliwek. Taką miksturę należy pić po jednej łyżeczce trzy razy dziennie. Wysuszoną śluzówkę gardła dobrze nawilża imbir. Kawałek imbiru długości palca kroimy na kawałki, zalewamy dwiema szklankami wody i gotujemy przez dwadzieścia minut. Przecedzony wywar pijemy rano i wieczorem, po szklance. Można go posłodzić miodem. Podobne działanie ma napar z prawoślazu i lukrecji. To pierwsze z ziół nawilża, a drugie działa przeciwzapalnie i ułatwia odkrztuszanie.

Na mokry kaszel w ciąży skuteczny jest syrop z czosnku, który dzięki działającej przeciwbakteryjnie allicynie jest często określany jako naturalny antybiotyk. Poniżej sposób jego przygotowania: 

  • Kilka zmiażdżonych ząbków czosnku mieszamy z sokiem z dwóch cytryn i zalewamy przegotowaną, chłodną wodą.
  • Miksturę odstawiamy na kilka dni w ciemnym słoiku.
  • Następnie należy ją przecedzić i pić trzy razy dziennie po łyżeczce. Czosnek można zastąpić cebulą.
  • Trzy drobno pokrojone cebule mieszamy z połową szklanki miodu i odstawiamy na trzy godziny.
  • Następnie dodajemy pięć łyżek chłodnej wody i odstawiamy zawartość szklanki na kolejne trzy godziny.
  • Po upływie tego czasu cedzimy ją i pijemy w proporcjach takich samych jak syrop z czosnku – trzy razy dziennie po jednej łyżeczce (źródło: conakaszel.pl).

Sposoby na bolące gardło w ciąży

Kolejnym objawem przeziębienia jest ból gardła, często bardzo uciążliwy. Aby go złagodzić, przyszła mama może ssać tabletki, które nie zawierają środków znieczulających, alkoholu i kwasu acetylosalicylowego. Badania naukowe wykazują związek między zażywaniem tego ostatniego przez przyszłe matki a występowaniem rozszczepu podniebienia, wad serca i mniejszej masy urodzeniowej u noworodków. Kwas acetylosalicylowy zwiększa też ryzyko powikłań okołoporodowych, gdyż zaburza syntezę pochodnych kwasu arachidonowego, co w konsekwencji może doprowadzić do zatoru płucnego u rodzącej.

Najlepiej, aby przyszła mama sięgnęła po preparaty z naturalnych składników, na przykład tabletki ziołowe z miętą, która ma działanie znieczulające i łagodzące czy też po sprawdzone produkty w aerozolu, które można stosować w czasie ciąży. Te ostatnie rozpylane są bezpośrednio na bolące miejsce i są stosowane w celu nawilżania błony śluzowej jamy ustnej i gardła.

Jednak nie wszystkie preparaty roślinne są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Ciężarne powinny na przykład zrezygnować z często zalecanych przy przeziębieniu tabletek do ssania z tymiankiem i podbiałem. Mogą one wywołać zaburzenia krążenia krwi. Ból gardła skutecznie łagodzą płukanki. Kilka razy dziennie należy płukać gardło wodą z solą lub sodą oczyszczoną. Obolałemu gardłu pomogą też okłady z kapusty, zawierającej związki siarki i sól potasową, które przynoszą ulgę w stanach zapalnych. Liście kapusty należy sparzyć gorącą wodą, rozbić tłuczkiem do mięsa, przyłożyć do szyi i owinąć je szalikiem, po czym zostawić okład na około dwadzieścia minut (źródło: bazalekow.mp.pl).

Jeżeli u kobiety w ciąży objawy infekcji przeziębieniowej utrzymują się dłużej niż kilka dni lub nasilają, musi ona natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Przeczytaj też:

Przeziębienie a grypa – czym się różnią?

Przeziębienie, grypa… Te słowa przeplatają się w licznych reklamach medykamentów polecanych na sezon grypowy. Często nie zastanawiamy się, czym różni się przeziębienie od grypy. Warto jednak przyjrzeć się bliżej objawom obu chorób i ich przebiegowi, aby móc we właściwy sposób je leczyć.

Przejdź do artykułu
Objawy i powikłania przeziębienia

W okresie jesienno-zimowym warunki pogodowe zmieniają się niemal z godziny na godzinę, trudno więc dopasować do nich odpowiedni strój. Na zmianę przegrzewamy się lub marzniemy, a w konsekwencji łatwo się przeziębiamy.

Przejdź do artykułu
Leczenie przeziębienia

Mimo że Polska na tle innych krajów Europy wyróżnia się największym odsetkiem zwolnień lekarskich, to jednak Polacy chodzą przeziębieni do pracy. A trzeba pamiętać, że przeziębienia nie wolno lekceważyć, aby nie narazić się na ryzyko wystąpienia powikłań.

Przejdź do artykułu